
- понеділок, 16 вересня 2024 р.
Шановні колеги!
Я, Фодчук І.М. надаю коротку довідку про пройдений шлях з 2003 по 2024 роки та отримані результати в процесі становлення факультету. Надіюсь, що вона стане відправною точкою для діяльності того претендента, який в скорім часі займе вакантну посаду декана. Мені є про що сказати. Цей шлях не завжди був простим і легким. Наразі факультет уже займає гідне місце серед інших факультетів. Контингент на сьогодні перевищує понад 740 студентів.
Уже кадрове, методичне і матеріально-технічне забезпечення є досить вагомим. Відбулась ціла низка захистів дисертацій на кафедрі будівництва на ступінь кандидата фіз.-мат. наук та технічних наук, а також доктора філософії з архітектури на кафедрі містобудування та урбаністики.. За останні роки троє співробітників факультету отримали атестати доцентів. Ще троє в цьому навчальному році доєднаються. Я не конкретизую імена тих, про кого мова йде, це уже відомо всім.
Тут, я хочу привести деякі деталі започаткування тих спеціальностей, які є сьогодні на факультеті. Перші спеціальності, які були ліцензовані у 2004 році і акредитовані у 2005 році були дві справи спеціальностей 6.020208 Декоративно-прикладне мистецтво (ОКР бакалавра) та 7.020208 Образотворче мистецтво, декоративно-прикладне мистецтво (ОКР спеціаліста). Передумовою цього була зустріч у музеї коледжу 1-го проректора Мельничука С.В. та Козубовського Д.О., директора. коледжу декоративно-прикладного мистецтва імені В.Шкрібляка.
На той час, я уже мав достатній досвід ліцензування та акредитації нових спеціальностей в університеті. Зокрема, першою спеціальністю, яку ліцензував у 2001 році була Економічна кібернетика, а в 2003 році був основним виконавцем акредитації університету в цілому. В 2003 році акредитація відбувалась за 44 – спеціальностями, то у 2012 році – понад 80.
Відправною точкою для реалізації ідеї була поїздка 12.12.2003 року до Вижниці делегації університету в складі ректора Ткача М.В., першого проректора Мельничука С.В., зав. кафедри Горлея П.М. і мене з метою вивчення можливості проведення у 2004 році конференції за міжнародною участю з фізики напівпровідників (УКФН-2). Після відвідин делегацією директора Коледжу Козубовського Д.О. і певної дискусії виникла ідея спершу створити навчальний комплекс університет- коледж, а потім ліцензувати відповідну спеціальність. Через місяць такий навчальний комплекс про ступеневу підготовку фахівців було створено. На той час у Коледжі ще велась підготовка бакалаврів (до 2004 року). Це дало змогу зразу ж ліцензувати в університеті ОКР бакалавра та спеціаліста, які через рік було акредитовано. Усі відповідні документи є в архіві факультету.
У 2005 році було створено факультет образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва в складі двох кафедр образотворчого мистецтва та графіки і декоративно-прикладного мистецтва. Оскільки, такий факультет мав контингент студентів значно менший за 200 осіб денної форми, тому у 2013 році він був доповнений до загальноуніверситетської кафедри будівництва та архітектури, що дало змогу утворити факультет АБДПМ.
Хочу нагадати, що про ідею та перші кроки ліцензування в університеті архітектурної та будівельної спеціальностей. Ця ідея виникла ще у 2005 році. Я був присутній на багатьох експертних радах ДАК МОН України, де і розглядались такі спеціальності. Ця ідея не була б матеріалізована, якби не було підтримки ректора університету Мельничука С.В. Кадрового потенціалу майже не було. Для ліцензування архітектурної та будівельної спеціальностей була використана таж схема – створено навчальний комплекс університет – Чернівецький політехнічний коледж, директором на той час був Глібка Б.Д. Навчальний план з архітектури допомогла створити О.А. Бойко. Першими, хто забезпечував навчання архітекторів бакалаврів були Коротун І.В., Вандюк Л.Ф., Пікущенко О.Л.. від коледжу – Бойко О.А.
Значно легше було з будівельною спеціальністю. В процесі чергового відрядження до МОН України та КНУБА було отримано навчальний план з будівельного факультету. Потім несподівано появився в Чернівцях доктор технічних наук Файнер М.Ш. Надалі познайомився з к.т.н Горським В.Ф., долучив ще фахівців будівельної справи з політехнічного коледжу і процес пішов. Наслідки цих дій відображено на сайті факультету. І ще, треба дуже подякувати за підтримку ліцензування та акредитації архітектурної спеціальності декану архітектурного факультету КНУБА проф. Кащенку О.В., професорам, зав. кафедр Товбичу В.В., Слєпцову О.С., Тимохіну В., а також директору Інституту архітектури НУ «Львівська політехніка» проф. Черкезу Б.С., зав. кафедри Гнесю І.П.., проф. Дибі Р.Ю. проф. Лінді С.М. Дуже вагомий вклад в становлення архітектурної спеціальності на факультеті належить проф. Проскурякову В.І., зав. кафедри Інституту архітектури НУ «Львівська політехніка».
Зауважу, що перші кроки ставлення архітектурної спеціальності були досить тернистими. Були відмови у наборі студентів. Акредитація тільки на рік і так далі. Для будівельників шлях від бакалавра до магістра склався більш менш нормально. Важливу роль у цьому процесі відіграли - декан будівельного факультету, проф. Іванченко Г.М., зав. кафедри проф. Черненко В.К. та зав. кафедри проф. Барашиков А.Я. та ін. Це далеко не повний список осіб, які відіграли важливу роль у становленні архітектурної та будівельної справи
Перший набір бакалаврів архітекторів та будівельників на базі ОКР молодшого спеціаліста , після ліцензування у 2007 році (ліцензія по 25 осіб) було здійснено у 2008 році на площах Чернівецького політехнічного коледжу. Набір складався з 15 архітекторів та 16 будівельників. В тому ж році була утворена загальноуніверситетська кафедра будівництва та архітектури. Через два роки навчальний процес уже відбувався у 8а корпусі університету. Крок за крок поступово збільшувався контингент студентів. У 2013 році на факультеті уже була понад 240 студентів.
Матеріально- технічне забезпечення на сьогодні є значним. Є дві навчально-науково-дослідні лабораторії, у яких наявні матеріальні ресурси, завдяки утворенню на факультеті ЕнінХабу (2019) в рамках проекту GIZ. Планується відкриття ще однієї - ННД лабораторії доповненої та віртуальної реальності. Для початку діяльності уже є деякі технічні ресурси. Завдяки допомозі ректора Білоскурського Р.Р. у нас укомплектовано два класи сучасними ком'ютерами.
Для забезпечення постійної роботи кафедр, деканату та великих лекційних лабораторій створена станція накопичення сонячної енергії. За роки свого існування на кафедрі декоративно-прикладного мистецтва створена відповідна матеріально- технічна база, є і належне кадрове забезпечення. Викладацький склад кафедри приймає активну участь у різноманітних конкурсах та виставках Облаштована наповнена прекрасними виробами декоративного мистецтва виставкова зала, окремі аудиторії та територія. Є активними у міжнародній співпраці. Свої здобутки на професійній ниві активно висвітлюються в електронних засобах інформації на сайтах факультету та університету.
Наразі у багатьох міжнародних проектах найбільш активними є архітектори та митці.
На порозі нова хвиля повторних акредитацій. Якщо, до первинної акредитації ОПП магістратури кафедра ДПОМ готовилась уже тривалий час, то до акредитації у березні бакалаврів будівельників ще не приступали. Водночас, кадровий потенціал кафедри будівництва є досить вагомим.
За час існування факультету всі 4 кафедри мають уже значні здобутки.
Активна міжнародна співпраця на факультеті АБДПМ почалася у 2010 році і була представлена у проектах Erazmus+ (з 2010-го року). Такого роду проекти надають можливість реалізувати так звану програму міжнародної мобільності студентів та викладачів. Як правило, 2 або 3 студентів щороку проходили (і проходять) семестрове навчання в Університеті прикладних наук у м. Любек (Німеччина), в університеті в м. Котбусі. Була і реалізована можливість підвищити свою кваліфікацію і викладачам (у більшій мірі) з архітектурної спеціальності. Вважаю, що знаковим для становлення факультету був проект DAAD (2013- 2017) для обміну студентами та участі у співпраці наших викладачів з колегами з м. Любека. Більш детальна інформація про міжнародну співпрацю представлена на сайті факультету. На наразі факультет діє ціла низка міжнародних проектів, в тому числі, ERAZMUS K2, один був реалізований на кафедрі ДПОМ, інший ERAZMUS K2 AMAZE із залученням працівників з кафедр містобудування та урбаністики і будівництва ще триває.
Після університетського самоаналізу факультету у 2021 році на факультеті було біля 480 студентів. Значний приріст контингенту стався уже у 2022 році – він перевершив 600 студентів, у наступному понад 700. Тут значно виріс контингент магістрів на кафедрах ДПОМ та будівництва – у сумі біля 115 осіб. У цьому ж році значно зріз набір (180) бакалаврів (у порівняні з випуском 71 студента), і зменшився у два рази – магістрів. Незвично сильно упав набір магістрів будівельників. На сьогодні сумарний контингент студентів становить понад 740 ( 726 – денної і 15 – заочної форми). Найбільше архітекторів– 332, будівельників – 275, і ДПОМ – 134. Внаслідок цього відбувся значний приріст штатних ставок факультеті (з 56 до 71).
На гранти на навчання від держави претендують 19 першокурсників архітекторів. На наступному засіданні колегії МОНУ можуть отримати місця держзамовлення ще 11 першокурсників архітекторів.
Важливо, що контрактна форма навчання за всіма спеціальностями принесла факультету біля 12 млн. грн. Наразі на покращення матеріально-технічної бази факультету виділено 240 тис. грн. Найбільший вклад внесла кафедра містобудування та урбаністики, далі будівництва і ДПОМ.
У цій короткій довідці привів тільки деякі фрагменти з отриманих результатів. Досить багато інформації про діяльність викладацького складу, навчання креативних студентів подано на сайті факультету та у соціальних мережах.
Зауважу, що час стирає деяку інформацію у пам’яті. Повернутися назад можна тільки у спогадах.
Отже, наступнику залишається добра спадщина.